Юристи на засіданні Ради адвокатів міста Києва обговорили новели Цивільного процесуального кодексу України.

Способи захисту, які застосовуються судом
У старому ЦПК передбачалося, що суд захищає права громадян у спосіб, визначений законом (ч. 1 ст. 4). У новому ж ЦПК ця норма розширена. Тепер суд може застосовувати способи, певні не тільки законом, а й договором (ч. 1 ст. 5).
У зв'язку з цим адвокати рекомендують врегулювати способи захисту своїх прав в договорі. Крім того, це норма повинна стимулювати суд рідше визнавати окремі положення договору недійсними.
Якщо законом або договором не визначений ефективний спосіб захисту порушеного права, суд може в своєму рішенні визначити такий спосіб захисту порушеного права, який не суперечить закону (ч. 2 ст. 5). Однак, на думку адвокатів, ця норма порушує принцип диспозитивності сторін.
 
Відкритість судового процесу
У старому ЦПК без дозволу суду дозволялося лише робити аудіозапис засідання (ч. 8 ст. 6). У новому ЦПК судового дозволу не потрібно також для фотозйомки і відеозапису (ч. 4 ст. 7). При цьому дозвіл суду як і раніше знадобиться для трансляції судового засідання. Однак якщо всі сторони у справі беруть участь в засіданні в режимі відеоконференції, суд повинен забезпечити обов'язкову трансляцію засідання в інтернеті (ч. 5 ст. 7).
 
Спрощене позовне провадження
У спрощеному порядку будуть розглядатися: малозначні справи; трудові спори; справи незначної складності; інші справи, для яких пріоритетом є швидке судове рішення (ч. 4 ст. 19).
До малозначних новий ЦПК відносить справи, у яких ціна позову не перевищує 100 розмірів прожиткового мінімуму, а також справи незначної складності, визнані судом малозначущими. До цього переліку не можуть потрапити справи, які повинні розглядатися за правилами загального виробництва, а також справи, у яких ціна позову перевищує 500 розмірів прожиткового мінімуму (ч. 6 ст. 19).
На думку адвокатів, в судовій практиці виникне проблема з визнанням справи малозначним. Якщо суд першої інстанції помилково відніс справу до малозначущими, це підстава для скасування такого рішення Верховним Судом (пп. «Г» п. 2 ч. 3 ст. 389). В цілому ж, судові рішення в малозначних справах не підлягають касаційному оскарженню, крім окремих випадків (п. 2 ч. 3 ст. 389).
При цьому відповідно до ч. 9 ст. 19 нового ЦПК, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб визначається станом на 1 січня року, в якому подано позов. Тобто в 2017 році 100 розмірів прожиткового мінімуму - це 160 000 долл, а 500 розмірів - 800 000 грн.
 
виключна підсудність
За старим ЦПК, позови, які стосуються нерухомого майна, пред'являються за місцем знаходження майна або основної його частини (ст. 114).
У новому ЦПК ця норма доповнена таким становищем: якщо позовні вимоги пред'явлені щодо кількох об'єктів нерухомості, спір розглядається за місцем знаходження об'єкта з найвищою вартістю (ст. 30). Адвокати пророкують суперечки з приводу оцінки майна.
 
відвід судді
На даний момент адвокат, знаючи думку судді (його судову практику) по певної категорії справ, може заявити відвід такому судді, якщо сумнівається в здатності судді об'єктивно розглядати конкретну справу.
Однак, згідно з новим ЦПК, такої можливості у сторони не буде. Так, в ч. 4 ст. 36 ЦПК зазначено, що незгода боку з процесуальним рішенням судді, або його рішенням в іншій справі, або з його публічно висловленої позицією з будь-якого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Якщо є підстави для відводу, він повинен бути заявлений протягом 10 днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження, однак не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження (ч. 3 ст. 39 ).
По закінченню зазначеного терміну заявляти відвід дозволяється у виняткових випадках, а саме, якщо про підстави для відводу заявник не міг знати до закінчення зазначеного терміну, але не пізніше 2-х днів з дня, коли заявнику стало відомо про такі обставини.
 
Переваги електронного суду
Якщо учасник виробництва подає в суд документи в електронній формі, він звільняється від обов'язку надсилати копії документів іншим учасникам справи. У такому випадку суд відправляє копії документів іншим учасникам процесу (ч. 7 ст. 43).
При цьому треба мати на увазі, що при подачі позову в електронній формі всі наступні заяви, прохання і докази можна буде подавати виключно в такий же електронній формі, окрім випадків, коли суд вирішить подачу документів в паперовому вигляді (ч. 9 ст. 43) .

Автор:Євгеній Піддубко

Джерело:Судово-юридична газета

Дизайн :

Корисні посилання
Офіційні портали

   

Контакти
Ми завжди на зв'язку

м. Черкаси, вул. Кірова, 55, оф. 18

тел.: (+38050) 522-99-89

тел.: (+38063) 744-07-17

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.