Новий Закон від 03.10.2017 р №2147-VIII вносить зміни не тільки в чотири процесуальних кодексу, але також істотно змінює інші правила судочинства. Закон вступив в силу з дня початку роботи Верховного Суду (15 грудня 2017 року). З цього ж часу почали діяти нововведення в здійсненні судочинства, і зокрема, зі сплати судового збору.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленому Законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду в процентному співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Основними змінами по сплаті судового збору є:

1) На законодавчому рівні закріплюється максимальний розмір судового збору, який може виплачуватися юридичною особою за подачу позовної заяви майнового характеру. Так, за подачу до суду такої заяви сплачується судовий збір в розмірі 1,5% ціни позову, але не менше 1 і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму.

2) Відповідно до положень законопроекту, ставка судового збору за подання апеляційної скарги збільшується з 110% до 150% ставки, що підлягає сплаті за подачу позовної заяви, а з подачі касаційної скарги - з 120% до 200% ставки, що підлягає сплаті за подачу позовної заяви в розмірі оспорюваної суми.

3) Вводиться пільговий коефіцієнт 0,8 для зниження розміру ставки судового збору, який встановлюється профільним законом, в разі подачі в суд процесуальних документів в електронній формі, а не паперової. Це пов'язано з введенням так званого електронного суду. Тобто суд розглядатиме справу за матеріалами в електронній формі, хоча і залишається можливість подати в суд і отримати від суду документи в звичайній паперовій формі, однак потім працівники апарату суду будуть переводити документи в електронну форму. Як зазначалося вище, подання документів до суду в електронній формі буде коштувати дешевше, до того ж платити судовий збір можна буде і онлайн.

4) Закріплюється можливість сплати судового збору не тільки готівковим або безготівковим способом, а й через платіжні системи в інтернеті в режимі реального часу.

5) Передбачається можливість повернути 50% сплаченого судового збору в наступних випадках: при укладенні мирової угоди до прийняття рішення, при відмові позивача від позову або визнання позову відповідачем. Вважається, що це положення буде сприяти мирному врегулюванню спору за допомогою альтернативних способів і пошуку консенсусу між сторонами.

6) Встановлюється перелік умов, при наявності яких суду надається право відстрочити або розстрочити сплату судового збору. Зокрема, це допускається, якщо розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу позивача. Тобто якщо людина отримує щомісяця 3200 грн, то йому можуть відстрочити або розстрочити сплату судового збору, якщо його розмір становить понад 1920 грн. Крім цього, допускається відстрочення або розстрочення судового збору, якщо позивачами є військовослужбовці, батьки дитини до 14 років або дитину-інваліда, якщо другий з батьків не платить аліменти, одинокі матері (батьки) дитини до 14 років або дитину-інваліда, члени малозабезпеченої або багатодітній сім'ї, якщо позивач діє в інтересах малолітніх або неповнолітніх осіб та осіб, визнаних судом недієздатними або дієздатність яких обмежена. При цьому суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору, якщо подано позов про захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав або про відшкодування шкоди здоров'ю.

7) Також зазначається: в п. 18.4 Перехідних положень розділу 3 Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.17 №2147- VIII вказується, що в разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу в якості суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення терміну, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа виноситься постанова в строк з дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Постанова про видачу або відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржено в апеляційному та касаційному порядку.

У той же час абзацом 24 ч. «А», пп. 1, п. 17 розділу 4 цього ж Закону виключені підпункти 2 і 3, в пункті 4, частини другої, статті 4 Закону України «Про судовий збір», а саме: 2) за видачу дубліката судового наказу та виконавчого листа - 0, 03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) за роздрукування технічного запису судового засідання - 0,01 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожен лист тексту на папері формату А4.

Крім того, важливими є положення, що засвідчують одночасне підвищення ставок судового збору за оскарження рішень суду і можливість повернути частину сплаченого судового збору в разі мирного врегулювання спору. Тому підвищення розміру ставок судового збору за оскарження судових рішень не обмежує права сторін процесу на таке оскарження, оскільки ставки судового збору не вперше так радикально зростають (згадати хоча б 2015), хоча судових справ на розгляді в судах сьогодні залишається ще значна кількість. До того ж вважається, що, можливо, збільшення розміру судового збору сприятиме розвитку в Україні медіації, посередництва, переговорів як альтернативних способів вирішення спорів, які, до речі, дуже поширені за кордоном. Також варто зауважити, що рішення по деяким категоріям справ (наприклад, в малозначних суперечках) взагалі не можна оскаржити в касаційній інстанції відповідно до Закону (крім певних винятків), а тому збільшення ставок судового збору їх не торкнеться.

Отже, наслідком прийняття змін до Закону стане, зокрема, «забезпечення доступу до правосуддя відповідно до європейських стандартів судочинства» та впровадження нових способів здійснення правосуддя в Україні. Оскільки Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що існування судового збору не обмежує право на доступ до правосуддя, більш того попереджає про надання необґрунтованих позовів, перевантаження судів. Але при цьому розмір судового збору буде враховувати фінансове становище позивачів і інтереси держави і тим самим, не перешкоджати доступу до суду.


Джерело: Судово-юридична газета

 

Дизайн :

Корисні посилання
Офіційні портали

   

Контакти
Ми завжди на зв'язку

м. Черкаси, вул. Кірова, 55, оф. 18

тел.: (+38050) 522-99-89

тел.: (+38063) 744-07-17

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.