Не рідкісні випадки, коли органи Пенсійного фонду, наділені владними повноваженнями, приймають рішення відносно пенсіонера, який розпочав працювати (став підприємцем та в ін.. випадках), про стягнення сум з його пенсії в наслідок зловживання з його боку, як правило розмір відрахувань становить 20% від розміру пенсії.

При цьому правовою підставою утримання переплаченої пенсії є ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути поверненні пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Зловживання в основному полягають в порушенні зобов'язання з боку пенсіонера, яке він бере на себе при оформленні (перерахунку) пенсії, і які визначені в ч.2 ст.16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та зокрема: повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення.

Згідно положень Постанови Правління ПФУ від 25.11.2005 N 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсіонер зобов'язаний сповіщати органи Пенсійного фонду про прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміні складу сім'ї, зміну місця проживання та інших обставин, які можуть вплинути на його пенсійне забезпечення, при цьому, пенсіонеру видається пам'ятка, яка є додатком №6 до вищезазначеного Постанови, копія пам’ятки залишається в пенсійній справі.

Проте, трапляються випадки, коли вказана пам’ятка не надається. А якщо надається, то зазвичай до цієї процедури підходять формально, як працівники Пенсійного фонду, які не роз’яснюють тих негативних наслідків, які можуть настати в разі порушення цього зобов'язання, так і пенсіонери.

З даної ситуації є два виходи:

  1. залишити все як є, та протягом якогось часу отримувати пенсію на 20% менше;
  2. відстоювати свої права в судовому порядку, шляхом подання адміністративного позову до суду.

Позитивна практика розгляду подібних справ у судах першої інстанції вже є, але оскільки вважається, що в Україні не має прецедентного права, рішення можна отримати діаметрально протилежне, але спробувати все ж таки варто.

Дизайн :

Корисні посилання
Офіційні портали

   

Контакти
Ми завжди на зв'язку

м. Черкаси, вул. Кірова, 55, оф. 18

тел.: (+38050) 522-99-89

тел.: (+38063) 744-07-17

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.